پیام رییس انجمن علمی روان‌‏پزشکان ایران در نوروز ۹۶

بیا تا گل برافشانیم و می در ساغر اندازیم
فلک را سقف بشکافیم و طرحی نو دراندازیم

همکاران گرامی، یاران عزیز
در آستانه سال نو، بهترین‌‏ها را برای شما، جامعه روان‌‏پزشکان و مردم کشور عزیزمان، ایران، آرزو می‏‌کنیم.

امید است در سال پیشِ‌‏رو، در سایه همراهی و یکدلی، با احساس مسؤولیت و بردباری، با عنایت و تکریم آن‌چه تا کنون انجام شده و با یاری جوانان و آیندگان دست به دست هم برای ساختن ایرانی بهتر و انجمنی پویاتر و رو به پیش، گام‌های مؤثری برداریم.

به رسم همه‌ساله گردهم‌آیی دیدار نوروزی – با گرامی‌داشت یاد و خاطره همکاران عزیزمان دکتر افشین یداللهی – روز پنجشنبه ۲۴ فروردین سال ۱۳۹۶ از ساعت ۱۷:۳۰ تا ۱۹ تدارک دیده شده است.
دسترسی به اهداف انجمن با حضور گرم تک‌تک اعضاء میسر خواهد شد؛ منتظر دیدارتان هستیم.

مکان:
مسیر اول: خیابان کارگر شمالی، خیابان فرشی‌مقدم (خیابان شانزدهم)، اولین خروجی سمت راست، موزه ملی تاریخ علوم پزشکی ایران
مسیر دوم: خیابان کارگر شمالی، ورودی دانشکده تربیت بدنی، موزه ملی تاریخ علوم پزشکی ایران

دکتر مریم رسولیان
رییس انجمن علمی روان‌‏پزشکان ایران


پویش «بیا حرف بزنیم» برای پیشگیری و درمان افسردگی

تاریخ: ۱۳۹۵/۱۲/۱۷

مدیرکل دفتر سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد وزارت بهداشت جزییات پویش پیشگیری و درمان افسردگی را تشریح کرد.

به گزارش ایسنا، دکتر احمد حاجبی درباره اهداف  پویش ملی پیشگیری از افسردگی گفت: اهداف اصلی این پویش عبارتند از افزایش آگاهی جمعیت عمومی از افسردگی، علل و پیامدهای آن، تشویق افراد مبتلا به افسردگی جهت مراجعه و دریافت خدمات درمانی، تشویق اعضای خانواده و دوستان فرد مبتلا به افسردگی برای ایفای نقش حمایتی، ترویج رویکرد گسترش آگاهی عمومی در میان نهادها، دستگاه‌ها و سازمان‌های مردم نهاد در جهت انگ‌زدایی از حرف زدن پیرامون موضوعات مربوط به سلامت روان.

وی افزود: روز ۷ آوریل برابر با ۱۸ فروردین  مطابق هر سال، روز جهانی سلامت نام دارد. سازمان بهداشت جهانی موضوع روز جهانی سلامت ۲۰۱۷ را افسردگی تعیین کرده است. بدون تردید این نامگذاری فرصت مغتنمی است تا با بیان اهمیت توجه به موضوعات مرتبط با سلامت روان و جایگاه بسیار مهم آن در بین مولفه‌های تعیین کننده سلامت و سهم آن در تحقق توسعه پایدار، بر مشارکت مردم، متخصصین سلامت روان، پزشکان، روانشناسان، مشاوران و کارکنان حوزه سلامت روان و همراهی مجموعه نهادها و دستگاه‌ها تکیه شود.

به گفته وی، وزارت بهداشت به عنوان متولی سلامت در راستای رسالت خویش برای حمایت طلبی در حوزه سلامت، بسط توجه به موضوعات مربوط به سلامت و ترویج آگاهی‌بخشی در این حوزه، پویشی را با عنوان «پیشگیری و درمان افسردگی»  آغاز کرده است که با همکاری سایر دستگاه‌ها در شش ماه اول سال آینده و تا روز جهانی سلامت روان در مهرماه، ادامه خواهد یافت.

وی افزود: دفتر سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد وزارت بهداشت با همکاری دفتر آموزش و ارتقای سلامت وزارت بهداشت، روابط عمومی معاونت بهداشت و ادارات کل دانشجویی و فرهنگی وزارت بهداشت، جلساتی را برای هم‌افزایی بین دستگاه‌های متولی و بین‌بخشی در این حوزه با دفتر مشاوره و سلامت سازمان امور دانشجویان وزارت علوم، اداره کل سلامت شهرداری تهران، مرکز توسعه پیشگیری سازمان بهزیستی کشور، سازمان جوانان جمعیت هلال احمر، دبیرخانه شورای سیاست گذاری سازمان صدا و سیما، دفتر سلامت و تندرستی وزارت آموزش و پرورش، دفتر مراقبت و پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی وزارت آموزش و پرورش، اداره کل امور اجتماعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی برگزار کرده است که به دنبال آن، فضای همدلی و مشارکتی خوبی بین دستگاه‌ها شکل گرفته و قرار است برای همگانی‌سازی این پویش کارهایی انجام شود.

مدیرکل دفتر سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد وزارت بهداشت گفت: به همین مناسبت در نیمه دوم فروردین ماه ۱۳۹۶، یک همایش ملی در محل ستاد وزارت بهداشت با حضور همه دستگاه‌ها برگزار خواهد شد و وزارت بهداشت بروشور، کتاب و سایر محتوای کارشناسی شده و مورد تأیید در خصوص پیشگیری و درمان افسردگی را در اختیار همگان قرار خواهد داد تا مردم و به خصوص گروه‌های هدف بتوانند از آنها استفاده کنند.

وی اظهار کرد: هسته اصلی پویش ملی پیشگیری و درمان افسردگی، اهمیت حرف زدن در مورد افسردگی، به عنوان یکی از اجزای حیاتی درمان است. انگ پیرامون بیماری‌های روانپزشکی همچنان مانع از این می‌شود که افراد مبتلا به افسردگی درخواست کمک کنند و به دنبال درمان باشند در سطح عمومی، در اخبار، رسانه‌ها یا شبکه‌های اجتماعی باید گفتگو در مورد افسردگی تشویق شود. این منجر به این می‌شود که افراد مبتلا بتوانند راحت‌تر درخواست کمک کنند.

بنابر اعلام روابط عمومی معاونت بهداشت وزارت بهداشت، حاجبی به برخی از محورهای مورد تمرکز در پویش ملی پیشگیری و درمان افسردگی، اشاره کرد و گفت: نقش برقراری ارتباط مؤثر در پیشگیری و درمان افسردگی،  نقش رسانه‌ها در افزایش آگاهی عمومی و پیشگیری از افسردگی، نقش حمایت‌های اجتماعی و خانوادگی در پیشگیری و درمان افسردگی، نقش سبک زندگی در پیشگیری و درمان افسردگی، ضرورت پیشگیری و درمان افسردگی در گروه‌های آسیب پذیر (نوجوانان، جوانان، زنان، سالمندان) و  ضرورت تشخیص به موقع درمان افسردگی.

[برگرفته از ایسنا]


پوشش بیمه برای هفت نوع درمان غیردارویی روان‌پزشکی

پوشش بیمه برای هفت نوع درمان غیردارویی روان‌پزشکی

تاریخ: ۱۳۹۵/۱۲/۲۵

مدیر کل دفتر سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد وزارت بهداشت با اشاره به اظهارات اخیر معاون سازمان بهزیستی در برخی از رسانه ها مبنی بر نبود همکاری منسجم وزارت بهداشت در حوزه سلامت روان، این سخنان را کاملاً بی‌اساس، غیرکارشناسی و ناشی از عدم اطلاع از خدمات گسترده ارائه شده در سالیان اخیر و احتمالاً فرافکنی و بهانه‌جویی دانست.

به گزارش ایسنا، دکتر احمد حاجبی گفت: سلامت روان و جسم اساساً دو مقوله جدا از هم نبودند و نیستند و در حوزه بهداشت و درمان در کشور ما نیز این مهم از همان سال‌های اولیه پس از انقلاب اسلامی و با ادغام خدمات سلامت روان در نظام مراقبت‌های بهداشتی اولیه در سال‌های ۱۳۶۵ به بعد مورد توجه خاص بوده است.

مدیرکل دفتر سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد وزارت بهداشت افزود: با گذشت حدود سه سال از استقرار طرح تحول سلامت، در حال حاضر خدمات تشخیص زودرس اختلالات سلامت روان و اختلالات مرتبط با سوء مصرف مواد در سطح مراقبت‌های بهداشتی اولیه در همه مراکز جامع خدمات سلامت با استقرار کارشناسان مراقب سلامت جهت غربالگری علائم اولیه و ارجاع موارد مثبت به پزشک عمومی مستقر در همان مراکز به خوبی و بر اساس فلوچارت‌های تدوین شده انجام می‌شود.

وی در ادامه گفت: بیش از ۹۰۰ کارشناس سلامت روان در طی ۱۸ ماه اخیر از طریق معاونت‌های بهداشتی دانشگاه‌های علوم پزشکی سراسر کشور با هدف ارائه خدمات پیشگیری اولیه مثل آموزش مهارت‌های زندگی، مهارت‌های فرزندپروری، و توانمندسازی فردی جذب و اکنون مشغول انجام وظیفه در مراکز خدمات جامع سلامت هستند. این کارشناسان در کنار پزشک، مداخلات اولیه روانشناختی را برای بیماران و خانواده آنان انجام می‌دهند.

مدیر کل دفتر سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد وزارت بهداشت افزود: اصولاً خدمات پیشگیری اولیه در نظام بهداشت برای جمعیت عمومی رایگان هستند، در نتیجه نیازی به پوشش بیمه‌ای ندارند اما برخی می‌گویند خدمات پیشگیری تحت پوشش بیمه نیستند. این‌گونه صحبت‌ها نشان دهنده نبود آگاهی از حداقل خدماتی است که از سال‌های پیش در کشور ارائه شده است.

وی در خصوص ظرفیت‌سازی های انجام گرفته گفت: در همین راستا، توانمندسازی و بازآموزی کارکنان نظام سلامت به ویژه پزشکان در جهت تشخیص و درمان به‌موقع و جلوگیری از مزمن شدن بیماری‌های روانپزشکی و پیشگیری ازعود نیز در طی مراحلی انجام شده و در برنامه عملیاتی دانشگاه‌ها است.

حاجبی افزود: در تعدادی از دانشگاه‌ها نیز مراکزی تحت عنوان مراکز سلامت روان جامعه‌نگر وجود دارند که از چند سال پیش خدماتی همچون مراقبت فعال بیماران مزمن روانپزشکی، ویزیت در منزل و خدمات مددکاری به بیماران را ارائه می دهند. بخشی از این خدمات در حال حاضر در تمامی مراکز جامع خدمات سلامت شهری نیز ارائه می‌شود.

مدیر کل دفتر سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد وزارت بهداشت در ادامه گفت: اصولاً رویکرد علمی در درمان بیماران مزمن روانپزشکی، رویکرد بازگرداندن آنان به اجتماع است و بستری کردن بیماران روانپزشکی برای مدت طولانی با توجه به برطرف نشدن عوامل مؤثر در میزان عود بیماران در طولانی مدت کمکی نمی کند.

حاجبی یادآور شد: مداخلات روانشناختی، مددکاری و کاردرمانی جزیی از بسته درمان و توانبخشی هستند که در کلیه بیمارستان‌های علوم پزشکی دارای بخش روانپزشکی، ارائه می‌شود.

وی افزود: در ضمن در بیمارستان‌های دانشگاهی، هفت خدمت غیردارویی از نوع مداخلات درمانی غیردارویی تحت پوشش بیمه قرار گرفته است.

حاجبی در ادامه گفت: در طرح تحول سلامت، در یک سال و نیم گذشته، بیش از یک هزار و ۲۰۰ تخت روانپزشکی به طور عمده در بیمارستان‌های عمومی احداث شد که این کار نشاندهنده اهتمام وزارت بهداشت در این حوزه است همچنین کیفیت ارائه خدمات بستری به مردم از جمله تجهیزات و فضای فیزیکی و منابع انسانی ارتقا یافته است و تعدادی از بخش‌ها و اورژانس‌های روانپزشکی نیز استانداردسازی شده‌اند. هرچند در حوزه خدمات پزشکی، آزمایشگاهی و بیمارستانی برای این بیماران با وجود افزایش میزان ارایه خدمات همچنان در کشور کمبود وجود دارد.

مدیر کل دفتر سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد وزارت بهداشت افزود: اقدامات توانبخشی و کاردرمانی در سطح سوم پیشگیری در حوزه بهداشت و درمان قرار دارند. در سال‌های اخیر در ساختار وزارت بهداشت مورد توجه خاص بوده و برای آن برنامه و زیرساخت تعریف شده و فعالیت‌هایی نیز در حال انجام است. بدین منظور حوزه مشاور وزیر در امور توانبخشی در ساختار وزارتی تعریف شده است.

وی افزود: در معاونت درمان، دفتری جهت ساماندهی امور کاردرمانی مراکز درمانی وجود دارد و در حوزه‌های مرتبط، با انجمن‌های غیردولتی موجود – که گروه هدفشان نیاز به خدماتی همچون کاردرمانی، گفتار درمانی و سایر خدمات تخصصی در حوزه توانبخشی بیماران دارند- همکاری بسیار خوبی می‌شود.

مدیر کل دفتر سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد وزارت بهداشت  درباره عملکرد سازمان بهزیستی کشور در انجام وظایف محوله در این خصوص گفت: متأسفانه سازمان بهزیستی با وجود اینکه بر اساس قانون از ۱۵ سال پیش وظیفه ساماندهی و توانبخشی بیماران روانی مزمن را به عهده دارد، اما در این زمینه بسیار ضعیف عمل کرده است.

به گزارش ایسنا به نقل از «وبدا» حاجبی در پایان گفت: در حال حاضر مراکزی که تحت نظر سازمان بهزیستی با عنوان مراکز نگهداری و توانبخشی بیماران روانی مزمن وجود دارند متأسفانه نه تنها جز در موارد اندکی خدمات توانبخشی و بازتوانی به بیماران ارائه نمی‌دهند، بلکه از نظر شرایط اولیه نگهداری بیماران نیز از استانداردهای لازم برخوردار نیستند. به نظر می‌آید که این سازمان وظایف اولیه خودش را فراموش کرده است و از طریق بهانه‌جویی و فرافکنی تلاش در جهت پوشش نقطه ضعف‌های خود دارد.

[برگرفته از ایسنا]