پیام رییس انجمن علمی روان‌‏پزشکان ایران در نوروز ۹۶

بیا تا گل برافشانیم و می در ساغر اندازیم
فلک را سقف بشکافیم و طرحی نو دراندازیم

همکاران گرامی، یاران عزیز
در آستانه سال نو، بهترین‌‏ها را برای شما، جامعه روان‌‏پزشکان و مردم کشور عزیزمان، ایران، آرزو می‏‌کنیم.

امید است در سال پیشِ‌‏رو، در سایه همراهی و یکدلی، با احساس مسؤولیت و بردباری، با عنایت و تکریم آن‌چه تا کنون انجام شده و با یاری جوانان و آیندگان دست به دست هم برای ساختن ایرانی بهتر و انجمنی پویاتر و رو به پیش، گام‌های مؤثری برداریم.

به رسم همه‌ساله گردهم‌آیی دیدار نوروزی – با گرامی‌داشت یاد و خاطره همکاران عزیزمان دکتر افشین یداللهی – روز پنجشنبه ۲۴ فروردین سال ۱۳۹۶ از ساعت ۱۷:۳۰ تا ۱۹ تدارک دیده شده است.
دسترسی به اهداف انجمن با حضور گرم تک‌تک اعضاء میسر خواهد شد؛ منتظر دیدارتان هستیم.

مکان:
مسیر اول: خیابان کارگر شمالی، خیابان فرشی‌مقدم (خیابان شانزدهم)، اولین خروجی سمت راست، موزه ملی تاریخ علوم پزشکی ایران
مسیر دوم: خیابان کارگر شمالی، ورودی دانشکده تربیت بدنی، موزه ملی تاریخ علوم پزشکی ایران

دکتر مریم رسولیان
رییس انجمن علمی روان‌‏پزشکان ایران


پویش «بیا حرف بزنیم» برای پیشگیری و درمان افسردگی

تاریخ: ۱۳۹۵/۱۲/۱۷

مدیرکل دفتر سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد وزارت بهداشت جزییات پویش پیشگیری و درمان افسردگی را تشریح کرد.

به گزارش ایسنا، دکتر احمد حاجبی درباره اهداف  پویش ملی پیشگیری از افسردگی گفت: اهداف اصلی این پویش عبارتند از افزایش آگاهی جمعیت عمومی از افسردگی، علل و پیامدهای آن، تشویق افراد مبتلا به افسردگی جهت مراجعه و دریافت خدمات درمانی، تشویق اعضای خانواده و دوستان فرد مبتلا به افسردگی برای ایفای نقش حمایتی، ترویج رویکرد گسترش آگاهی عمومی در میان نهادها، دستگاه‌ها و سازمان‌های مردم نهاد در جهت انگ‌زدایی از حرف زدن پیرامون موضوعات مربوط به سلامت روان.

وی افزود: روز ۷ آوریل برابر با ۱۸ فروردین  مطابق هر سال، روز جهانی سلامت نام دارد. سازمان بهداشت جهانی موضوع روز جهانی سلامت ۲۰۱۷ را افسردگی تعیین کرده است. بدون تردید این نامگذاری فرصت مغتنمی است تا با بیان اهمیت توجه به موضوعات مرتبط با سلامت روان و جایگاه بسیار مهم آن در بین مولفه‌های تعیین کننده سلامت و سهم آن در تحقق توسعه پایدار، بر مشارکت مردم، متخصصین سلامت روان، پزشکان، روانشناسان، مشاوران و کارکنان حوزه سلامت روان و همراهی مجموعه نهادها و دستگاه‌ها تکیه شود.

به گفته وی، وزارت بهداشت به عنوان متولی سلامت در راستای رسالت خویش برای حمایت طلبی در حوزه سلامت، بسط توجه به موضوعات مربوط به سلامت و ترویج آگاهی‌بخشی در این حوزه، پویشی را با عنوان «پیشگیری و درمان افسردگی»  آغاز کرده است که با همکاری سایر دستگاه‌ها در شش ماه اول سال آینده و تا روز جهانی سلامت روان در مهرماه، ادامه خواهد یافت.

وی افزود: دفتر سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد وزارت بهداشت با همکاری دفتر آموزش و ارتقای سلامت وزارت بهداشت، روابط عمومی معاونت بهداشت و ادارات کل دانشجویی و فرهنگی وزارت بهداشت، جلساتی را برای هم‌افزایی بین دستگاه‌های متولی و بین‌بخشی در این حوزه با دفتر مشاوره و سلامت سازمان امور دانشجویان وزارت علوم، اداره کل سلامت شهرداری تهران، مرکز توسعه پیشگیری سازمان بهزیستی کشور، سازمان جوانان جمعیت هلال احمر، دبیرخانه شورای سیاست گذاری سازمان صدا و سیما، دفتر سلامت و تندرستی وزارت آموزش و پرورش، دفتر مراقبت و پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی وزارت آموزش و پرورش، اداره کل امور اجتماعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی برگزار کرده است که به دنبال آن، فضای همدلی و مشارکتی خوبی بین دستگاه‌ها شکل گرفته و قرار است برای همگانی‌سازی این پویش کارهایی انجام شود.

مدیرکل دفتر سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد وزارت بهداشت گفت: به همین مناسبت در نیمه دوم فروردین ماه ۱۳۹۶، یک همایش ملی در محل ستاد وزارت بهداشت با حضور همه دستگاه‌ها برگزار خواهد شد و وزارت بهداشت بروشور، کتاب و سایر محتوای کارشناسی شده و مورد تأیید در خصوص پیشگیری و درمان افسردگی را در اختیار همگان قرار خواهد داد تا مردم و به خصوص گروه‌های هدف بتوانند از آنها استفاده کنند.

وی اظهار کرد: هسته اصلی پویش ملی پیشگیری و درمان افسردگی، اهمیت حرف زدن در مورد افسردگی، به عنوان یکی از اجزای حیاتی درمان است. انگ پیرامون بیماری‌های روانپزشکی همچنان مانع از این می‌شود که افراد مبتلا به افسردگی درخواست کمک کنند و به دنبال درمان باشند در سطح عمومی، در اخبار، رسانه‌ها یا شبکه‌های اجتماعی باید گفتگو در مورد افسردگی تشویق شود. این منجر به این می‌شود که افراد مبتلا بتوانند راحت‌تر درخواست کمک کنند.

بنابر اعلام روابط عمومی معاونت بهداشت وزارت بهداشت، حاجبی به برخی از محورهای مورد تمرکز در پویش ملی پیشگیری و درمان افسردگی، اشاره کرد و گفت: نقش برقراری ارتباط مؤثر در پیشگیری و درمان افسردگی،  نقش رسانه‌ها در افزایش آگاهی عمومی و پیشگیری از افسردگی، نقش حمایت‌های اجتماعی و خانوادگی در پیشگیری و درمان افسردگی، نقش سبک زندگی در پیشگیری و درمان افسردگی، ضرورت پیشگیری و درمان افسردگی در گروه‌های آسیب پذیر (نوجوانان، جوانان، زنان، سالمندان) و  ضرورت تشخیص به موقع درمان افسردگی.

[برگرفته از ایسنا]


گزارشی از مراسم تشییع زنده‌یاد دکتر افشین یداللهی

تاریخ: ۱۳۹۵/۱۲/۲۷

نوشته دکتر محمدرضا شالبافان، روان‌پزشک

[برگرفته از سایت انجمن علمی روان‌پزشکان ایران]

ایران

به خاک خسته تو سوگند

به بغض خفته دماوند

که شوق زنده ماندن من

به شادی تو خورده پیوند

«زنده‌یاد افشین یداللهی»

امروز خداحافظی کردیم. با آن همه ذوق و تلاش. با شادی جاری در روزهای زندگی یک دوست، همکار و از همه مهم‌تر یک انسان. با یکی از توانمندترین ترانه سرایانی که سه دهه گذشته به خود دیده بود. با یک روانپزشک نوع دوست که خاطره شیرین بودن با او و دلسوزی‌هایش زیر زبان بیمارانش شیرینی می‌کند. با یکی از متعهدترین همکارانی که می توان شناخت و از همکاری با او به خود بالید.

خیلی‌ها بودند. از اهالی بهداشت و درمان گرفته، وزیر بهداشت که با همسرش به مراسم آمده بود تا رییس کل سازمان نظام پزشکی، تا خیل کثیر روانپزشکان که از هر سنخ و سلیقه به تالار وحدت و پس از آن قطعه هنرمندان بهشت زهرا آمدند و حتی چه دلگرم کننده بود حضور دستیاران قدرشناس روانپزشکی، تا جمعیت انبوه اهالی فرهنگ و ادب از مسئولان فرهنگی تا شاعران و ترانه سرایان و بازیگران نامی و خوانندگان شهیر و اندوهگین و موسیقی‌دانان نام آشنا. اما از همه این‌ها مهمتر حضور کسانی بود که در هیچ‌کدام از این «تا»‌ها نمی‌گنجند و فقط انسان‌هایی بودند ساده که افشین را دوست داشتند. به‌خاطر همه چیزهایی که داشت و از همه مهم‌تر انسانیت جاری و جذابش. کسانی که از رفتن او دلخون بودند و با اشک‌هایشان او را بدرقه کردند.

مراسم در محوطه روبه‌روی تالار وحدت، به رسم خاکسپاری اهالی درجه اول فرهنگ و هنر کشور آغاز شد. مراسمی نسبتاً منظم و در خور که همراه بود با سخنرانی اشخاصی که از جنبه‌های مختلف زندگی و تلاش های افشین یدالهی دوست‌داشتنی می‌گفتند. در این بین، سخنرانی دکتر زالی، رییس کل سازمان نظام پزشکی به صورت برجسته به افشین پزشک و روانپزشک اختصاص داشت و البته در سخنان دیگر دوستان نام آشنای وی نیز افشین به عنوان یک روانپزشک خودنمایی می‌کرد که زیباترین توصیف‌ها را «محمدرضا فروتن» از این منظر ارائه کرد. البته متأسفانه این مراسم نیز از بی نظمی بی‌بهره نبود و آن‌گونه که رییس محترم انجمن علمی روانپزشکان ایران «دکتر مریم رسولیان» می‌گفت بنا بود دو تن از روانپزشکان نیز در این مراسم صحبت مختصری به نمایندگی از انجمن داشته باشند که بدون هماهنگی از برنامه حذف شد. در ادامه مراسم، حجت‌الاسلام محمود دعایی مدیر مسئول روزنامه اطلاعات به اقامه نماز میت بر پیکر دکتر یدالهی ایستاد و خیل جمعیت پس از نماز، افشین عزیز را تشییع کردند و پیکر او به قطعه هنرمندان منتقل شد.

مراسم در قطعه هنرمندان حال و هوای خودمانی‌تری داشت. پس از خداحافظی دوستان و بستگان و انجام مراسم تدفین و تلقین، «کامران رسول‌زاده» خواننده و ترانه‌سرا، به اجرای قطعه‌ای حزن‌انگیز بر سر مزار وی پرداخت و قطعه‌ای با صدای افشین عزیز نیز پخش شد. در این بخش از مراسم همچنین ضمن اشاره به حضور آن مرحوم در هیأت مدیره انجمن علمی روانپزشکان ایران، از حضور اعضای انجمن و تلاش‌های هیأت مدیره سپاس ویژه به عمل آمد.

با افشین عزیز و همه خوبی‌هایش خداحافظی می‌کنیم و او را به دستان گوشه‌ای از خاک تهران می‌سپاریم و برمی‌گردیم سمت شهر، سمت مترو، سمت زندگی برای ادامه این سال کبیسه که دارد می‌رود تا روزهای آخرش را نفس بکشد. به تهران، انجمن و روزهایی که اگرچه دیگر لبخندها و نکته‌سنجی‌های افشین یدالهی را با خود ندارد اما پر از خاطره اوست. چه می‌توان کرد. رسم روزگار همین است. به قول معروف: «آسیاب به نوبت.»


پوشش بیمه برای هفت نوع درمان غیردارویی روان‌پزشکی

پوشش بیمه برای هفت نوع درمان غیردارویی روان‌پزشکی

تاریخ: ۱۳۹۵/۱۲/۲۵

مدیر کل دفتر سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد وزارت بهداشت با اشاره به اظهارات اخیر معاون سازمان بهزیستی در برخی از رسانه ها مبنی بر نبود همکاری منسجم وزارت بهداشت در حوزه سلامت روان، این سخنان را کاملاً بی‌اساس، غیرکارشناسی و ناشی از عدم اطلاع از خدمات گسترده ارائه شده در سالیان اخیر و احتمالاً فرافکنی و بهانه‌جویی دانست.

به گزارش ایسنا، دکتر احمد حاجبی گفت: سلامت روان و جسم اساساً دو مقوله جدا از هم نبودند و نیستند و در حوزه بهداشت و درمان در کشور ما نیز این مهم از همان سال‌های اولیه پس از انقلاب اسلامی و با ادغام خدمات سلامت روان در نظام مراقبت‌های بهداشتی اولیه در سال‌های ۱۳۶۵ به بعد مورد توجه خاص بوده است.

مدیرکل دفتر سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد وزارت بهداشت افزود: با گذشت حدود سه سال از استقرار طرح تحول سلامت، در حال حاضر خدمات تشخیص زودرس اختلالات سلامت روان و اختلالات مرتبط با سوء مصرف مواد در سطح مراقبت‌های بهداشتی اولیه در همه مراکز جامع خدمات سلامت با استقرار کارشناسان مراقب سلامت جهت غربالگری علائم اولیه و ارجاع موارد مثبت به پزشک عمومی مستقر در همان مراکز به خوبی و بر اساس فلوچارت‌های تدوین شده انجام می‌شود.

وی در ادامه گفت: بیش از ۹۰۰ کارشناس سلامت روان در طی ۱۸ ماه اخیر از طریق معاونت‌های بهداشتی دانشگاه‌های علوم پزشکی سراسر کشور با هدف ارائه خدمات پیشگیری اولیه مثل آموزش مهارت‌های زندگی، مهارت‌های فرزندپروری، و توانمندسازی فردی جذب و اکنون مشغول انجام وظیفه در مراکز خدمات جامع سلامت هستند. این کارشناسان در کنار پزشک، مداخلات اولیه روانشناختی را برای بیماران و خانواده آنان انجام می‌دهند.

مدیر کل دفتر سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد وزارت بهداشت افزود: اصولاً خدمات پیشگیری اولیه در نظام بهداشت برای جمعیت عمومی رایگان هستند، در نتیجه نیازی به پوشش بیمه‌ای ندارند اما برخی می‌گویند خدمات پیشگیری تحت پوشش بیمه نیستند. این‌گونه صحبت‌ها نشان دهنده نبود آگاهی از حداقل خدماتی است که از سال‌های پیش در کشور ارائه شده است.

وی در خصوص ظرفیت‌سازی های انجام گرفته گفت: در همین راستا، توانمندسازی و بازآموزی کارکنان نظام سلامت به ویژه پزشکان در جهت تشخیص و درمان به‌موقع و جلوگیری از مزمن شدن بیماری‌های روانپزشکی و پیشگیری ازعود نیز در طی مراحلی انجام شده و در برنامه عملیاتی دانشگاه‌ها است.

حاجبی افزود: در تعدادی از دانشگاه‌ها نیز مراکزی تحت عنوان مراکز سلامت روان جامعه‌نگر وجود دارند که از چند سال پیش خدماتی همچون مراقبت فعال بیماران مزمن روانپزشکی، ویزیت در منزل و خدمات مددکاری به بیماران را ارائه می دهند. بخشی از این خدمات در حال حاضر در تمامی مراکز جامع خدمات سلامت شهری نیز ارائه می‌شود.

مدیر کل دفتر سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد وزارت بهداشت در ادامه گفت: اصولاً رویکرد علمی در درمان بیماران مزمن روانپزشکی، رویکرد بازگرداندن آنان به اجتماع است و بستری کردن بیماران روانپزشکی برای مدت طولانی با توجه به برطرف نشدن عوامل مؤثر در میزان عود بیماران در طولانی مدت کمکی نمی کند.

حاجبی یادآور شد: مداخلات روانشناختی، مددکاری و کاردرمانی جزیی از بسته درمان و توانبخشی هستند که در کلیه بیمارستان‌های علوم پزشکی دارای بخش روانپزشکی، ارائه می‌شود.

وی افزود: در ضمن در بیمارستان‌های دانشگاهی، هفت خدمت غیردارویی از نوع مداخلات درمانی غیردارویی تحت پوشش بیمه قرار گرفته است.

حاجبی در ادامه گفت: در طرح تحول سلامت، در یک سال و نیم گذشته، بیش از یک هزار و ۲۰۰ تخت روانپزشکی به طور عمده در بیمارستان‌های عمومی احداث شد که این کار نشاندهنده اهتمام وزارت بهداشت در این حوزه است همچنین کیفیت ارائه خدمات بستری به مردم از جمله تجهیزات و فضای فیزیکی و منابع انسانی ارتقا یافته است و تعدادی از بخش‌ها و اورژانس‌های روانپزشکی نیز استانداردسازی شده‌اند. هرچند در حوزه خدمات پزشکی، آزمایشگاهی و بیمارستانی برای این بیماران با وجود افزایش میزان ارایه خدمات همچنان در کشور کمبود وجود دارد.

مدیر کل دفتر سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد وزارت بهداشت افزود: اقدامات توانبخشی و کاردرمانی در سطح سوم پیشگیری در حوزه بهداشت و درمان قرار دارند. در سال‌های اخیر در ساختار وزارت بهداشت مورد توجه خاص بوده و برای آن برنامه و زیرساخت تعریف شده و فعالیت‌هایی نیز در حال انجام است. بدین منظور حوزه مشاور وزیر در امور توانبخشی در ساختار وزارتی تعریف شده است.

وی افزود: در معاونت درمان، دفتری جهت ساماندهی امور کاردرمانی مراکز درمانی وجود دارد و در حوزه‌های مرتبط، با انجمن‌های غیردولتی موجود – که گروه هدفشان نیاز به خدماتی همچون کاردرمانی، گفتار درمانی و سایر خدمات تخصصی در حوزه توانبخشی بیماران دارند- همکاری بسیار خوبی می‌شود.

مدیر کل دفتر سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد وزارت بهداشت  درباره عملکرد سازمان بهزیستی کشور در انجام وظایف محوله در این خصوص گفت: متأسفانه سازمان بهزیستی با وجود اینکه بر اساس قانون از ۱۵ سال پیش وظیفه ساماندهی و توانبخشی بیماران روانی مزمن را به عهده دارد، اما در این زمینه بسیار ضعیف عمل کرده است.

به گزارش ایسنا به نقل از «وبدا» حاجبی در پایان گفت: در حال حاضر مراکزی که تحت نظر سازمان بهزیستی با عنوان مراکز نگهداری و توانبخشی بیماران روانی مزمن وجود دارند متأسفانه نه تنها جز در موارد اندکی خدمات توانبخشی و بازتوانی به بیماران ارائه نمی‌دهند، بلکه از نظر شرایط اولیه نگهداری بیماران نیز از استانداردهای لازم برخوردار نیستند. به نظر می‌آید که این سازمان وظایف اولیه خودش را فراموش کرده است و از طریق بهانه‌جویی و فرافکنی تلاش در جهت پوشش نقطه ضعف‌های خود دارد.

[برگرفته از ایسنا]


دکتر افشین یداللهی عضو هیأت مدیره‌ انجمن علمی روان‌پزشکان ایران درگذشت

تاریخ: ۱۳۹۵/۱۲/۲۸

دکتر افشین یداللهی، روان‌پزشک، ترانه‌سرا و عضو هیأت مدیره‌ انجمن علمی روان‌پزشکان ایران، در تاریخ سه‌شنبه ۲۴ اسفند، در مسیر بازگشت از هشتگرد به تهران به دنبال برخورد شدید یک دستگاه کامیون با خودروی او، درگذشت.

پیکر مرحوم دکتر افشین یداللهی صبح جمعه (۱۳۹۵/۱۲/۲۷) ساعت ۸ و ۳۰ دقیقه، از روبه‌روی تالار وحدت تشییع می‌شود. همچنین مراسم سوگواری در روز یکشنبه (۱۳۹۵/۱۲/۲۹) از ساعت ١٧ تا ۱۸ و ۳۰ دقیقه در مسجد جامع شهرک غرب برپا خواهد بود.

به همین مناسبت، چهارشنبه ۲۵ اسفند، از ساعت ۱۹ و سی دقیقه تا ۲۲ در دفتر انجمن علمی روانپزشکان ایران مراسمی با حضور جمعی از روان‌پزشکان و اعضای هیأت مدیره انجمن برگزار شد.


سمینار رفتارهای آسیب‌رسان به خود در کودکان و نوجوانان

برای آشنایی بیشتر با موضوع خودکشی در کودکان و نوجوانان با توصیه انجمن روانپزشکی کودک و نوجوان ایران سمینار یک روزه‌ای تدارک دیده شد و دکتر میترا حکیم شوشتری، فوق تخصص روان‌پزشکی کودک و نوجوان، دبیر علمی‌ آن بود. این سمینار در پنجم اسفند و در بیمارستان کودکان حضرت علی اصغر (ع) برگزار شد. متن زیر نوشته دبیر علمی این برنامه است.

مادر کودکی را در کلینیک دیدم که کودک را به خاطر شیطنت زیادآورده بود . طبق عادت از ایشان پرسیدم مثال هایی از شیطنت و پر تحرکی کودک را برای من بازگو کند. او گفت شب گذشته دیدم که برای هزارمین بار محمد…. یک کش که مال اسباب بازی اش است را دور گردن خود بسته و فشار می‌دهد و می‌گوید عاقبت خود را می‌کشم. او ادامه داد من بارها او را به خاطر این رفتار تنبیه کرده‌ام ولی با این وجود هم چنان با من لجبازی می‌کند. او تا من را نکشد دست‌بردار نیست. شما به او بگویید که هیچ‌کس دلسوزتر از مادر نیست و اگر من نباشم…

صحبت که به اینجا رسید دیدم ادامه این بحث در حضور کودک آسیب بیشتری به او می‌زند. از او خواستم تا از اطاق خارج شود.

از مادر پرسیدم که آیا کودک این روزها بیشتر گریه می‌کند؟ آیا زودرنج و حساس شده است؟

او گفت یک سال است که کلاً عوض شده، او اکثراً بهانه‌گیر است و برای هر چیزی گریه می‌کند. هر بار باید او را تنبیه بدنی کنیم تا آرام شود (بی‌توجهی به هیجانات منفی کودکان). بعد از کتک خوردن متوجه اشتباهات خود می‌شود و بارها عذرخواهی می‌کند و از ما می‌خواهد تا او راببخشیم. او ادامه داد که من از کودکی به او آموخته‌ام که باید برای بدرفتاری هایش پوزش بخواهد. چرا باید پاسخ تلاش‌های من این چنین کودکی باشد که همه جا آبروی من را ببرد ( شخصی‌سازی رفتارهای کودکان).

او می‌داند که اگر والدین از او راضی نباشند خدا هم از او راضی نخواهد بود (ایجاد تعارض با مسائل مذهبی).

از مادر پرسیدم نگران این نیست که فرزندش را از دست بدهد یا به عبارتی دیگر او خود را بکشد. او گفت آیا فکر می‌کنید بچه ای به این سن و سال به مرگ فکر می‌کند؟ او در بسیاری از ساعات خوب است و بازی می‌کند و به نظر نمی‌رسد اصلاٌ چیزی به اسم مرگ را بشناسد.

از مادر در زمینه سابقه اقدام به خودکشی در خانواده پرسیدم و مادر پاسخ داد که عموی بزرگ بیمار سال‌ها پیش خود را کشته است. او اضافه کرد البته این مربوط به زمانی می‌شود که من هنوز عروس این  خانواده نشده بودم، بنابراین موضوع الگوبرداری و تقلید از نظر من منتفی است (عدم توجه به اهمیت نقش ژنتیک در خودکشی).

مادر که از پرسش‌های من ناراحت شده بود گفت خانم دکتر خواهش می‌کنم از بچه چیزی در مورد خودکشی نپرسید، چون فرزند من به چیزهای منفی گرایش زیادی دارد و می‌ترسم این کار را یاد بگیرد و به بدرفتاری‌هایش اضافه کند. من بیشتر او را آورده‌ام که از دیدن بیماران این کلینیک درس عبرت بگیرد (ترساندن کودک از مداخلات درمانی در زمینه سلامت روان).

حالا صدایش کنم تا کمی‌نصیحتش کنید شاید حرف شما مؤثر باشد. با خود گفتم نرود میخ آهنین بر سنگ.

پزشکان عمومی، پزشکان خانواده و پزشکان اطفال اولین خط تماس و به بیان بهتر امین خانواده هستند. سخنان آنها در بسیاری از موارد مؤثرتر از توصیه‌های پزشکی است که ممکن است گاهی بیمار را ببیند. من بیماران بسیاری را دیده ام که نسخه داده شده را تا قبل از تأیید پزشک امین خود تهیه نمی‌کنند.

اشاره به این نکته ضروری است که خودکشی سومین علت مرگ نوجوانان و پنجمین  علت مرگ کودکان در جهان است. بر اساس برخی مطالعات ۱۴/۵% نوجوانان دبیرستانی فکر یا اقدام به خودکشی را تجربه می‌کنند. فراموش نکنیم که خودکشی قابل پیشگیری است و داشتن اطلاعات گامی آغازین در این پیشگیری است.


اولین کنگره اختلالات خلقی برگزار شد

از راست: دکتر بهنام شریعتی (دبیر اجرایی کنگره)، دکتر میرفرهاد قلعه‌بندی (رییس کنگره)، دکتر امیر شعبانی (دبیر علمی کنگره)

تاریخ: ۱۳۹۵/۱۱/۳۰

اولین کنگره اختلالات خلقی (کاخ) در روزهای ۲۷ تا ۲۹ بهمن ۱۳۹۵ در سالن همایش‌‌های محمد بن زکریای رازی دانشگاه علوم پزشکی ایران برگزار شد.

در این کنگره که از سوی  گروه روان‌‌پزشکی دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی ایران و هسته پژوهشی اختلالات خلقی این دانشگاه برپا شد، چهار سمپوزیوم با عناوین «آشفتگی‌های عصب‌شناختی در اختلالات خلقی» (دکتر الهام شیرازی، دکتر بهنام شریعتی، دکتر فاطمه هادی و دکتر محمد قدیری وصفی)، «مداخله زودهنگام در درمان اختلال دوقطبی» (دکتر فرهاد فرید حسینی، دکتر سید مهدی صمیمی اردستانی و دکتر یوسف سمنانی)، «مدیریت اختلال دوقطبی در دوره  بارداری و پری‌ناتال» (دکتر فاطمه رجبی، دکتر مجید برکتین، دکتر هدیه عسکرپور و دکتر فائزه زاهدیان)، و«مداخلات جامعه‌نگر در اختلالات خلقی» (دکتر ونداد شریفی، دکتر همایون امینی، دکتر یاسمن متقی‌پور و دکتر زهرا میرسپاسی) برگزار گردید که آخرین مورد آن توسط داوران کنگره به عنوان سمپوزیوم برتر برگزیده شد.

سه کارگاه آموزشی نیز در حاشیه کنگره ارائه شد؛ «کارگاه به‌کارگیری فنون ذهن‌آگاهی برای درمان اختلالات خلقی» توسط دکتر مریم حناسابزاده اصفهانی، «کارگاه به کارگیری بالینی الکتروانسفالوگرافی در اختلالات روان‌پزشکی» توسط دکتر مهدی شفیعی ثابت و دکتر بهنام شریعتی، و «کارگاه طغیان‌های عاطفی در بیماران مبتلا به اختلال شخصیت مرزی: مطالعات مغزی و مدیریت درمان» توسط دکتر هما محمد صادقی و دکتر شیما تالهی.

به جز این برنامه‌ها، ۲۰ سخنرانی عمدتاً توسط روان‌پزشکان و روان‌شناسان ارائه شد. از میان مقالات پژوهشی، مقاله دکتر بهمن دیه‌جی، و از میان پوسترها، پوستر مقاله خانم سارا سبحانی به ترتیب به عنوان مقاله پژوهشی برتر و پوستر برتر توسط داوران کنگره انتخاب شد.

در حاشیه کنگره، گروه هنری هیرو آثار خود را به شکل تابلوهای نقاشی و فیلم آموزشی در زمینه اختلال دوقطبی در معرض دید بازدیدکنندگان قرار دادند.


ارائه خدمات کتابخانه‌ای به بیماران روان‌پزشکی

تاریخ: ۱۳۹۵/۱۱/۱۳

کتابخانه عمومی حسینیه ارشاد، با هدف رشد و توسعه بهداشت و سلامت روان، ارتقای آگاهی، توان‌بخشی شناختی و روانی و همچنین فراهم آوردن زمانی برای تجربه لذت خواندن و ارتقای روحیه، اقدام به ارائه خدمات کتابخانه‌ای به بیماران روان‌پزشکی کرده است.

کارشناسان کتابخانه هر هفته با کتاب‌های مناسب برای این گروه از بیماران، به مرکز آموزشی درمانی روان‌پزشکی ایران، مراجعه کرده و برای بیماران روانپزشکی در گروه‌های همخوان کتابخوانی می‌کنند.
کتابخانه عمومی حسینیه ارشاد، سال‌هاست که در راستای رسالت اصلی خود، ارائه خدمات کتابخانه‌ای به عموم جامعه، تلاش می‌کند و این کار نیز با این هدف آغاز شده است.

[برگرفته از کانال تلگرام کتابخانه عمومی حسینیه ارشاد]


پایتخت، بخشی از برنامه افتتاح ۱۰۰۰ تخت روان‌پزشکی در کشور

تاریخ: ۱۳۹۵/۱۰/۲۵

روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی ایران: همزمان با افتتاح ۱۰۰۰ تخت روانپزشکی در سراسر کشور ، روز شنبه ۲۵ دی ماه ۱۳۹۵ مراسم افتتاح تخت های روانپزشکی  در مجتمع آموزشی درمانی و پژوهشی حضرت رسول اکرم (ص) با حضور دکتر حاجی میراسماعیل رییس دانشگاه، دکتر موسوی معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه، دکتر توکلی رییس دانشگاه و جمعی از اعضای هیئت علمی برگزار شد.

دکتر حاجی میر اسماعیل رییس دانشگاه در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار روابط عمومی دانشگاه اظهار داشت: امروز با همت مقام والای وزارت و معاونین، ۱۰۰۰ تخت روانپزشکی در سراسر کشور افتتاح شد و این به عنوان قدمی بزرگ در ارایه خدمات به بیماران روانی می‌باشد.

رییس دانشگاه ضمن تشکر از کارکنان بخش روانپزشکی، از بازسازی و افزایش تخت در بخش روانپزشکی این مجتمع به عنوان یک الگوی خاص جهت سایر بخشها یاد نمود و عنوان کرد: امیدواریم با توجه به حضور اساتید مجرب و وجود بخشهای تخصصی در این بخش بتوانیم شاهد افزایش خدمات به بیماران باشیم.

دکتر مهدی نصر  اصفهانی رییس بخش روان‌تنی مجتمع حضرت رسول اکرم (ص) در حاشیه برنامه افتتاحیه تخت‌های روانپزشکی بیان کرد: بر اساس آخرین آمار وزارت بهداشت، تعداد تخت‌های روانپزشکی در کشور، ۹۰۰۰ تخت می‌باشد که با توجه به افزایش تخت‌های روانپزشکی با حدود ۱۰۰۰ تخت در سراسر کشور، نوید جدی در ارایه خدمات به بیماران هست که این موضوع با تحول نظام سلامت همگام می‌باشد.

دکتر نصر در خصوص افزایش تخت‌های بخش روانپزشکی در این مجتمع اظهار داشت: تعداد تخت‌های این بخش از ۲۰ تخت به ۳۰ تخت افزایش پیدا کرده است.

رییس بخش روان‌تنی مجتمع  حضرت رسول اکرم (ص) افزود: افتتاح بخش روان‌تنی در این مجتمع، گامی مؤثر در پیشرفت خدمات چه به صورت کمی و چه به صورت کیفی می باشد.

دکتر میرفرهاد قلعه‌بندی  مدیر گروه روانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی ایران نیز از این افتتاح به عنوان یک اقدام مؤثر در سیاست‌های کلان پزشکی جهت ارایه خدمات به مردم با هزینه کمتر نام برد.

دکتر قلعه‌بندی از بازسازی و افزایش تخت‌های روانپزشکی به عنوان یک نیاز ضروری یاد کرد و گفت: ارایه همزمان خدمات درمانی، آموزشی و پژوهشی در این بخش باعث خشنودی بیماران و دلگرمی کارکنان است.

دکتر عاطفه قنبری جلفایی، رییس بخش روانپزشکی مجتمع آموزشی، درمانی و پژوهشی حضرت رسول اکرم (ص)، در خصوص ارایه خدمات در این بخش عنوان کرد: بخش روانپزشکی با وجود درمانگاه‌های سرپایی، تخصصی و تجهیزات پیشرفته همه روزه پذیرای بیماران بخش روانپزشکی می‌باشد.

دکتر قنبری در ادامه بیان کرد: درمانگاه‌های خواب، روان‌تنی و روان‌پزشکی عمومی و درمانگاه سالمندان در این بخش فعال است.

[برگرفته از سایت وزارت بهداشت]


بیشتر مخالفان انتقال رشته روان‌شناسی بالینی در این رشته تحصیل نکرده‌اند

تاریخ: ۱۳۹۵/۹/۲۶؛ برگرفته از ایسنا

عضو بُرد تخصصی روانشناسی بالینی بهداشت با تاکید بر این‌که انتقال رشته روانشناسی بالینی به این وزارتخانه قطعی است، گفت: حدود ۹۰ درصد مخالفین انتقال رشته روانشناسی بالینی در این رشته تحصیل نکرده‌اند و اعتراض آنها تاثیری در تصمیم‌گیری اتخاذشده نخواهد داشت.

دکتر بهروز دولت‌شاهی در گفت‌وگو با ایسنا، با اعلام این مطلب اظهار کرد: موضوع انتقال رشته‌های مشترک از وزارت علوم به بهداشت تیرماه امسال از سوی وزیر بهداشت در پی سیاست‌های کلان سلامت و قوانین بالادستی کشور مطرح شد که رییس‌جمهور ابتدا دستور به انتقال این رشته‌ها دادند، اما این دستور با مخالفت وزارت علوم مواجه شد. در نتیجه این تصمیم توسط کارگروهی علمی مورد بررسی قرار گرفت تا با قاطعیت بیشتری در این زمینه تصمیم‌گیری صورت بگیرد.

وی در ادامه تصریح کرد: انتقال رشته روانشناسی بالینی از وزارت علوم به بهداشت یکی از رشته‌های مشترکی بود که در کارگروه علمی مورد تصمیم‌گیری قرار گرفت. در نهایت بطور قطعی تصمیم گرفته شد که این رشته به وزارت بهداشت منتقل شود و این خبر توسط یکی از اعضای کمیته در رسانه‌ها منتشر شد و مخالفان و موافقان زیادی داشت.

عضو برد تخصصی روانشناسی بالینی بهداشت با تاکید بر این‌که بسیاری از روانشناسان بالینی موافق انتقال این رشته به وزارت علوم هستند، ‌تاکید کرد: بسیاری از مخالفین انتقال این رشته معمولا افراد غیر روانشناسی بالینی و اکثرا روانشناسانی هستند که به دلیل تعصبی که به وزارت علوم دارند، از انتقال این رشته ناخرسند هستند. این در حالی است که دانشجویان این رشته موافق این انتقال هستند.

دکتر دولت‌شاهی با بیان این‌که ظرفیت تربیت روانشناسان بالینی در وزارت بهداشت بیشتر از وزارت علوم است، گفت: اگر از لحاظ تاریخی نیز وضع انتقال این رشته را مورد بررسی قرار دهیم، باید گفت که اولین دوره روانشناسی بالینی در دوره کارشناسی ارشد در بیمارستان روزبه دانشکده پزشکی دانشگاه تهران برگزار شد، در صورتی که سایر رشته‌های روانشناسی در دانشکده ادبیات تدریس می‌شد، بنابراین قبل از انقلاب این رشته زیرمجموعه دانشکده پزشکی بود و اعضای هیات علمی این رشته نیز کاملا از سایر رشته‌های روانشناسی جدا بودند.

وی ادامه داد: با توجه به این‌که فیلد آموزشی رشته روانشناسی از همان ابتدا در دانشکده روانشناسی و بعد از انقلاب نیز در انستیتو روانپزشکی تهران که تابع دانشگاه علوم پزشکی ایران بود، وجود داشت؛ بنابراین تا آن زمان دانشگاه‌های وزارت علوم هیچ نقشی در تربیت دانشجویان رشته روانشناسی بالینی در سطح کارشناسی ارشد و دکتری نداشتند که به تدریج وزارت علوم این رشته را در دانشگاه خود راه‌اندازی کرد.

عضو برد تخصصی روانشناسی بالینی بهداشت یادآور شد: در حال حاضر ۱۰ دانشگاه زیرمجموعه وزارت بهداشت دوره‌های کارشناسی ارشد رشته روانشناسی بالینی را در گرایش‌های مختلف مطالعات اعتیاد و غیره تربیت می‌کنند. بنابراین با توجه به اوضاع نابسامان این رشته، وزیر بهداشت درخواست کرد با انتقال، این رشته متولی خاصی داشته باشد و دانشجویان آموزش‌های باکیفیت دریافت کنند.

دکتر دولت‌شاهی به پیامدهای انتقال رشته روانشناسی بالینی به وزارت بهداشت اشاره کرد و گفت: انتقال این رشته برای تامین سلامت جامعه بسیار با اهمیت است، چرا که دانشجویانی که در دانشگاه‌های علوم پزشکی این رشته را آموزش می‌بینند، کیفیت آموزش آنها افزایش خواهد یافت و با توجه به این‌که نیاز است دانشجویان رشته روانشناسی بالینی بخشی از دوره‌های آموزشی خود را بصورت عملی در بیمارستان‌های آموزشی و کلینیک‌ها بگذرانند و این امکانات در وزارت علوم وجود ندارد، انتقال آن به وزارت بهداشت موجب ارتقای آموزش دانشجویان خواهد شد.

به گفته وی، در حال حاضر شاهد اوضاع نابسامان آموزش رشته روانشناسی بالینی در کشور هستیم که بی‌رویه دانشجو تربیت می‌شود. همچنین مرزهای صلاحیت حرفه‌ای در این حوزه مشخص نیست که این آسیب جدی به سلامت مردم وارد می‌کند و از طرف دیگر رشته روانشناسی در شاخه‌های دیگر بالینی دچار مشکل است و با انتقال این رشته به وزارت بهداشت این مشکلات رفع خواهد شد.

عضو برد تخصصی روانشناسی بالینی بهداشت در پایان با تاکید بر این‌که انتقال رشته روانشناسی بالینی به این وزارتخانه قطعی است، اظهار کرد: بیش از ۹۰ درصد مخالفین انتقال رشته روانشناسی بالینی در این رشته تحصیل نکرده‌اند. بنابراین اعتراض آنها نمی‌تواند تصمیم گرفته شده در این زمینه را نقض کند. در آینده نزدیک این انتقال ابلاغ خواهد شد.