سمینار رفتارهای آسیب‌رسان به خود در کودکان و نوجوانان

برای آشنایی بیشتر با موضوع خودکشی در کودکان و نوجوانان با توصیه انجمن روانپزشکی کودک و نوجوان ایران سمینار یک روزه‌ای تدارک دیده شد و دکتر میترا حکیم شوشتری، فوق تخصص روان‌پزشکی کودک و نوجوان، دبیر علمی‌ آن بود. این سمینار در پنجم اسفند و در بیمارستان کودکان حضرت علی اصغر (ع) برگزار شد. متن زیر نوشته دبیر علمی این برنامه است.

مادر کودکی را در کلینیک دیدم که کودک را به خاطر شیطنت زیادآورده بود . طبق عادت از ایشان پرسیدم مثال هایی از شیطنت و پر تحرکی کودک را برای من بازگو کند. او گفت شب گذشته دیدم که برای هزارمین بار محمد…. یک کش که مال اسباب بازی اش است را دور گردن خود بسته و فشار می‌دهد و می‌گوید عاقبت خود را می‌کشم. او ادامه داد من بارها او را به خاطر این رفتار تنبیه کرده‌ام ولی با این وجود هم چنان با من لجبازی می‌کند. او تا من را نکشد دست‌بردار نیست. شما به او بگویید که هیچ‌کس دلسوزتر از مادر نیست و اگر من نباشم…

صحبت که به اینجا رسید دیدم ادامه این بحث در حضور کودک آسیب بیشتری به او می‌زند. از او خواستم تا از اطاق خارج شود.

از مادر پرسیدم که آیا کودک این روزها بیشتر گریه می‌کند؟ آیا زودرنج و حساس شده است؟

او گفت یک سال است که کلاً عوض شده، او اکثراً بهانه‌گیر است و برای هر چیزی گریه می‌کند. هر بار باید او را تنبیه بدنی کنیم تا آرام شود (بی‌توجهی به هیجانات منفی کودکان). بعد از کتک خوردن متوجه اشتباهات خود می‌شود و بارها عذرخواهی می‌کند و از ما می‌خواهد تا او راببخشیم. او ادامه داد که من از کودکی به او آموخته‌ام که باید برای بدرفتاری هایش پوزش بخواهد. چرا باید پاسخ تلاش‌های من این چنین کودکی باشد که همه جا آبروی من را ببرد ( شخصی‌سازی رفتارهای کودکان).

او می‌داند که اگر والدین از او راضی نباشند خدا هم از او راضی نخواهد بود (ایجاد تعارض با مسائل مذهبی).

از مادر پرسیدم نگران این نیست که فرزندش را از دست بدهد یا به عبارتی دیگر او خود را بکشد. او گفت آیا فکر می‌کنید بچه ای به این سن و سال به مرگ فکر می‌کند؟ او در بسیاری از ساعات خوب است و بازی می‌کند و به نظر نمی‌رسد اصلاٌ چیزی به اسم مرگ را بشناسد.

از مادر در زمینه سابقه اقدام به خودکشی در خانواده پرسیدم و مادر پاسخ داد که عموی بزرگ بیمار سال‌ها پیش خود را کشته است. او اضافه کرد البته این مربوط به زمانی می‌شود که من هنوز عروس این  خانواده نشده بودم، بنابراین موضوع الگوبرداری و تقلید از نظر من منتفی است (عدم توجه به اهمیت نقش ژنتیک در خودکشی).

مادر که از پرسش‌های من ناراحت شده بود گفت خانم دکتر خواهش می‌کنم از بچه چیزی در مورد خودکشی نپرسید، چون فرزند من به چیزهای منفی گرایش زیادی دارد و می‌ترسم این کار را یاد بگیرد و به بدرفتاری‌هایش اضافه کند. من بیشتر او را آورده‌ام که از دیدن بیماران این کلینیک درس عبرت بگیرد (ترساندن کودک از مداخلات درمانی در زمینه سلامت روان).

حالا صدایش کنم تا کمی‌نصیحتش کنید شاید حرف شما مؤثر باشد. با خود گفتم نرود میخ آهنین بر سنگ.

پزشکان عمومی، پزشکان خانواده و پزشکان اطفال اولین خط تماس و به بیان بهتر امین خانواده هستند. سخنان آنها در بسیاری از موارد مؤثرتر از توصیه‌های پزشکی است که ممکن است گاهی بیمار را ببیند. من بیماران بسیاری را دیده ام که نسخه داده شده را تا قبل از تأیید پزشک امین خود تهیه نمی‌کنند.

اشاره به این نکته ضروری است که خودکشی سومین علت مرگ نوجوانان و پنجمین  علت مرگ کودکان در جهان است. بر اساس برخی مطالعات ۱۴/۵% نوجوانان دبیرستانی فکر یا اقدام به خودکشی را تجربه می‌کنند. فراموش نکنیم که خودکشی قابل پیشگیری است و داشتن اطلاعات گامی آغازین در این پیشگیری است.


اولین کنگره اختلالات خلقی برگزار شد

از راست: دکتر بهنام شریعتی (دبیر اجرایی کنگره)، دکتر میرفرهاد قلعه‌بندی (رییس کنگره)، دکتر امیر شعبانی (دبیر علمی کنگره)

تاریخ: ۱۳۹۵/۱۱/۳۰

اولین کنگره اختلالات خلقی (کاخ) در روزهای ۲۷ تا ۲۹ بهمن ۱۳۹۵ در سالن همایش‌‌های محمد بن زکریای رازی دانشگاه علوم پزشکی ایران برگزار شد.

در این کنگره که از سوی  گروه روان‌‌پزشکی دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی ایران و هسته پژوهشی اختلالات خلقی این دانشگاه برپا شد، چهار سمپوزیوم با عناوین «آشفتگی‌های عصب‌شناختی در اختلالات خلقی» (دکتر الهام شیرازی، دکتر بهنام شریعتی، دکتر فاطمه هادی و دکتر محمد قدیری وصفی)، «مداخله زودهنگام در درمان اختلال دوقطبی» (دکتر فرهاد فرید حسینی، دکتر سید مهدی صمیمی اردستانی و دکتر یوسف سمنانی)، «مدیریت اختلال دوقطبی در دوره  بارداری و پری‌ناتال» (دکتر فاطمه رجبی، دکتر مجید برکتین، دکتر هدیه عسکرپور و دکتر فائزه زاهدیان)، و«مداخلات جامعه‌نگر در اختلالات خلقی» (دکتر ونداد شریفی، دکتر همایون امینی، دکتر یاسمن متقی‌پور و دکتر زهرا میرسپاسی) برگزار گردید که آخرین مورد آن توسط داوران کنگره به عنوان سمپوزیوم برتر برگزیده شد.

سه کارگاه آموزشی نیز در حاشیه کنگره ارائه شد؛ «کارگاه به‌کارگیری فنون ذهن‌آگاهی برای درمان اختلالات خلقی» توسط دکتر مریم حناسابزاده اصفهانی، «کارگاه به کارگیری بالینی الکتروانسفالوگرافی در اختلالات روان‌پزشکی» توسط دکتر مهدی شفیعی ثابت و دکتر بهنام شریعتی، و «کارگاه طغیان‌های عاطفی در بیماران مبتلا به اختلال شخصیت مرزی: مطالعات مغزی و مدیریت درمان» توسط دکتر هما محمد صادقی و دکتر شیما تالهی.

به جز این برنامه‌ها، ۲۰ سخنرانی عمدتاً توسط روان‌پزشکان و روان‌شناسان ارائه شد. از میان مقالات پژوهشی، مقاله دکتر بهمن دیه‌جی، و از میان پوسترها، پوستر مقاله خانم سارا سبحانی به ترتیب به عنوان مقاله پژوهشی برتر و پوستر برتر توسط داوران کنگره انتخاب شد.

در حاشیه کنگره، گروه هنری هیرو آثار خود را به شکل تابلوهای نقاشی و فیلم آموزشی در زمینه اختلال دوقطبی در معرض دید بازدیدکنندگان قرار دادند.


ارائه خدمات کتابخانه‌ای به بیماران روان‌پزشکی

تاریخ: ۱۳۹۵/۱۱/۱۳

کتابخانه عمومی حسینیه ارشاد، با هدف رشد و توسعه بهداشت و سلامت روان، ارتقای آگاهی، توان‌بخشی شناختی و روانی و همچنین فراهم آوردن زمانی برای تجربه لذت خواندن و ارتقای روحیه، اقدام به ارائه خدمات کتابخانه‌ای به بیماران روان‌پزشکی کرده است.

کارشناسان کتابخانه هر هفته با کتاب‌های مناسب برای این گروه از بیماران، به مرکز آموزشی درمانی روان‌پزشکی ایران، مراجعه کرده و برای بیماران روانپزشکی در گروه‌های همخوان کتابخوانی می‌کنند.
کتابخانه عمومی حسینیه ارشاد، سال‌هاست که در راستای رسالت اصلی خود، ارائه خدمات کتابخانه‌ای به عموم جامعه، تلاش می‌کند و این کار نیز با این هدف آغاز شده است.

[برگرفته از کانال تلگرام کتابخانه عمومی حسینیه ارشاد]