گزارشی از هفتمین همایش بین‌المللی روانپزشکی کودک و نوجوان

تاریخ: ۱۳۹۴/۲/۲۶

هفتمین همایش بین‌المللی روانپزشکی کودک و نوجوان با همکاری دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و انجمن علمی روانپزشکی کودک و نوجوان با محور پیشگیری از خشونت و ارتقای سلامت روان در کودکان در تاریخ ۲۲ تا ۲۴ اردیبهشت ماه ۱۳۹۴ در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی برگزار شد. به گزارش دبیر علمی همایش – دکتر رزیتا داوری آشتیانی – بیش از ۴۰۰ مقاله به صورت پوستر و ۷۰ مقاله به عنوان سخنرانی ارائه شد. همچنین موضوعات مختلف روانپزشکی کودک و نوجوان در قالب سخنرانی‌های کلیدی و پانل‌ها در همایش مورد بحث قرار گرفت. در این همایش سخنرانانی از کشورهای آمریکا، انگلستان، کانادا و شرکت‌کنندگانی ازکشورهای سوییس، فرانسه، هلند، پاکستان و بنگلادش حضور داشتند.

در روز اول همایش مراسمی نیز به منظور نکوداشت استاد دکتر مهدی بینا با حضور اساتید و رؤسای انجمن‌های علمی روانپزشکان و روانپزشکی کودک و نوجوان برگزار شد. در این مراسم از زحمات استاد در شکل‌گیری رشته روانپزشکی اطفال در ایران و آموزش خانواده‌درمانی و  بهداشت روان مدارس  تقدیر به عمل آمد. متن زیر در مورد شرح زندگی ایشان، توسط دبیر علمی همایش در اختیار سایت روانپزشکان قرار گرفته است:

«دکتر مهدی بینا در سال ۱۳۲۷ در شهرستان اراک متولد شد. او دوره تحصیلات ابتدایی را در قم و همدان گذراند و دوره دبیرستان را در گروه خوارزمی در تهران سپری کرد. در بیست و شش سالگی دوره طب را در دانشگاه تهران به پایان رساند و سپس مدتی در سنندج مشغول طبابت بود. دکتر بینا دوره تخصص روانپزشکی را در دانشگاه تهران و فوق تخصص تکمیلی را در رشته کودکان و نوجوانان دانشگاه شهید بهشتی و دانشگاه سیدنی استرالیا گذراند.

به دلیل علاقه زیاد به موضوع بهداشت، وارد دوره‌های مختلف سازمان بهداشت شد و مدتی در افغانستان به عنوان مشاور به امر آموزش پرداخت. همچنین زیر نظر سازمان جهانی بهداشت دوره بهداشت روان در مدارس را در پاکستان گذرانید.

او از سال ۱۳۵۹ فعالیت خود را به عنوان عضو هیئت علمی در دانشگاه ملی سابق (شهید بهشتی کنونی) شروع کرد. در ایران واحد آموزش مهارت‌های زندگی را در سه مدرسه راه‌اندازی نمود که این خود پایه شکل‌گیری و تأسیس رشته فوق تخصصی روانپزشکی اطفال برای اولین‌بار به کمک سایر اساتید گردید. تربیت ۶۰ نفر فوق تخصص در رشته روانپزشکی کودک نتیجه سال‌ها تلاش وی بوده است. در سال ۲۰۰۳ میلادی برای تکمیل رشته فوق تخصص فامیل‌درمانی که در واقع فعالیت‌های خود را در این حوزه از ۲۰ سال قبل شروع کرده بود، به کشور استرالیا رفت و موفق به گذراندن این رشته به عنوان ماستر از انستیتو روانپزشکی نیو-سالت‌ولز در سال ۲۰۰۶ گردید.

تلاش استاد دکتر مهدی بینا در طول زندگی، همه در جهت آموزش بوده است.»


Share