گزارشی از مراسم تشییع زنده‌یاد دکتر افشین یداللهی

تاریخ: ۱۳۹۵/۱۲/۲۷

نوشته دکتر محمدرضا شالبافان، روان‌پزشک

[برگرفته از سایت انجمن علمی روان‌پزشکان ایران]

ایران

به خاک خسته تو سوگند

به بغض خفته دماوند

که شوق زنده ماندن من

به شادی تو خورده پیوند

«زنده‌یاد افشین یداللهی»

امروز خداحافظی کردیم. با آن همه ذوق و تلاش. با شادی جاری در روزهای زندگی یک دوست، همکار و از همه مهم‌تر یک انسان. با یکی از توانمندترین ترانه سرایانی که سه دهه گذشته به خود دیده بود. با یک روانپزشک نوع دوست که خاطره شیرین بودن با او و دلسوزی‌هایش زیر زبان بیمارانش شیرینی می‌کند. با یکی از متعهدترین همکارانی که می توان شناخت و از همکاری با او به خود بالید.

خیلی‌ها بودند. از اهالی بهداشت و درمان گرفته، وزیر بهداشت که با همسرش به مراسم آمده بود تا رییس کل سازمان نظام پزشکی، تا خیل کثیر روانپزشکان که از هر سنخ و سلیقه به تالار وحدت و پس از آن قطعه هنرمندان بهشت زهرا آمدند و حتی چه دلگرم کننده بود حضور دستیاران قدرشناس روانپزشکی، تا جمعیت انبوه اهالی فرهنگ و ادب از مسئولان فرهنگی تا شاعران و ترانه سرایان و بازیگران نامی و خوانندگان شهیر و اندوهگین و موسیقی‌دانان نام آشنا. اما از همه این‌ها مهمتر حضور کسانی بود که در هیچ‌کدام از این «تا»‌ها نمی‌گنجند و فقط انسان‌هایی بودند ساده که افشین را دوست داشتند. به‌خاطر همه چیزهایی که داشت و از همه مهم‌تر انسانیت جاری و جذابش. کسانی که از رفتن او دلخون بودند و با اشک‌هایشان او را بدرقه کردند.

مراسم در محوطه روبه‌روی تالار وحدت، به رسم خاکسپاری اهالی درجه اول فرهنگ و هنر کشور آغاز شد. مراسمی نسبتاً منظم و در خور که همراه بود با سخنرانی اشخاصی که از جنبه‌های مختلف زندگی و تلاش های افشین یدالهی دوست‌داشتنی می‌گفتند. در این بین، سخنرانی دکتر زالی، رییس کل سازمان نظام پزشکی به صورت برجسته به افشین پزشک و روانپزشک اختصاص داشت و البته در سخنان دیگر دوستان نام آشنای وی نیز افشین به عنوان یک روانپزشک خودنمایی می‌کرد که زیباترین توصیف‌ها را «محمدرضا فروتن» از این منظر ارائه کرد. البته متأسفانه این مراسم نیز از بی نظمی بی‌بهره نبود و آن‌گونه که رییس محترم انجمن علمی روانپزشکان ایران «دکتر مریم رسولیان» می‌گفت بنا بود دو تن از روانپزشکان نیز در این مراسم صحبت مختصری به نمایندگی از انجمن داشته باشند که بدون هماهنگی از برنامه حذف شد. در ادامه مراسم، حجت‌الاسلام محمود دعایی مدیر مسئول روزنامه اطلاعات به اقامه نماز میت بر پیکر دکتر یدالهی ایستاد و خیل جمعیت پس از نماز، افشین عزیز را تشییع کردند و پیکر او به قطعه هنرمندان منتقل شد.

مراسم در قطعه هنرمندان حال و هوای خودمانی‌تری داشت. پس از خداحافظی دوستان و بستگان و انجام مراسم تدفین و تلقین، «کامران رسول‌زاده» خواننده و ترانه‌سرا، به اجرای قطعه‌ای حزن‌انگیز بر سر مزار وی پرداخت و قطعه‌ای با صدای افشین عزیز نیز پخش شد. در این بخش از مراسم همچنین ضمن اشاره به حضور آن مرحوم در هیأت مدیره انجمن علمی روانپزشکان ایران، از حضور اعضای انجمن و تلاش‌های هیأت مدیره سپاس ویژه به عمل آمد.

با افشین عزیز و همه خوبی‌هایش خداحافظی می‌کنیم و او را به دستان گوشه‌ای از خاک تهران می‌سپاریم و برمی‌گردیم سمت شهر، سمت مترو، سمت زندگی برای ادامه این سال کبیسه که دارد می‌رود تا روزهای آخرش را نفس بکشد. به تهران، انجمن و روزهایی که اگرچه دیگر لبخندها و نکته‌سنجی‌های افشین یدالهی را با خود ندارد اما پر از خاطره اوست. چه می‌توان کرد. رسم روزگار همین است. به قول معروف: «آسیاب به نوبت.»


Share