فراخوان برای تدارک نیروی تخصصی مداخله در بحران

در روز ۲۸ اسفند ۱۴۰۲، کمیته روان‌پزشکی ترومای انجمن علمی روان‌پزشکان ایران طی فراخوانی روان‌پزشکان و دستیاران رشته روان‌پزشکی را برای مشارکت در طرح تدارک نیروی تخصصی مداخله در بحران دعوت کرد. متن فراخوان به شرح زیر است:

 

همکاران محترم
روان‌پزشکان و دستیاران رشته روان‌پزشکی

مخاطرات و بحران‌های متنوعی از قبیل زلزله و سیل مکرراً مردم مناطق مختلف کشور را متأثر می‌کند و جدا از آسیب اقتصادی، زیرساختی، زیست‌محیطی و سلامت عمومی، تبعات روانی-اجتماعی جدی و ماندگار دارد.
مداخلات روانی-اجتماعیِ به‌هنگام و مؤثر در بحران‌ها، نیاز به برنامه‌ریزی و ایجاد آمادگی پیش از وقوع بحران دارد و یکی از بخش‌های این برنامه، آماده‌سازی نیروهای داوطلب حضور در عرصه‌ی وقوع مخاطرات است.

بر این اساس انجمن علمی روان‌پزشکان ایران در صدد است فهرستی از روان‌پزشکان و دستیاران روان‌پزشکی داوطلب امدادرسانی تهیه کند تا این افراد در زمان وقوع مخاطرات بتوانند در حوزه تخصصی خود در چهارچوب سیاست‌های کشوری مداخله در بحران فعالیت کنند.
انجمن به‌تدریج برنامه‌هایی آموزشی برای افراد داوطلب فوق تدارک می‌بیند و گواهی گذراندن موفق کارگاه‌های آموزشی «سلامت روان در مخاطرات و فجایع» را به آنها اعطا می‌نماید تا به این ترتیب گامی در مسیر آماده‌سازی نیروهای متخصص جهت حضور داوطلبانه در برنامه‌های کشوری مداخله در بحران برداشته شود.

از همکاران گرامی روان‌پزشک و دستیار روان‌پزشکی تقاضا می‌شود در صورت تمایل به مشارکت در اجرای برنامه‌های کشوری مداخله‌ی روانی-اجتماعی در مناطق آسیب‌دیده و گذراندن کارگاه‌های آموزشی فوق، از طریق شماره واتساپ ۰۹۹۰۶۴۹۴۶۸۰ به دفتر انجمن علمی روان‌پزشکان ایران اعلام آمادگی کنند (با ذکر نام و نام خانوادگی، شماره تلفن همراه، منطقه اشتغال فعلی برای متخصصان و نام دانشگاه برای دستیاران).

 

کمیته روان‌پزشکی تروما
انجمن علمی روان‌پزشکان ایران


Share